Rzemiosło

Chrząszczowa fotografowała rzemiosło artystyczne na zamówienie Instytutu Wzornictwa Przemysłowego. Przedmioty układała na neutralnym tle w sposób typowy dla zdjęć katalogowych. W ramach dokumentacji rzemiosła, ale już na własny użytek, Chrząszczowa fotografowała stare, żeliwiwne klamki.

Obuwie i galanteria, 1954

Instytut Wzornictwa Przemysłowego promował nowe techniki projektowania obuwia z myślą o poprawieniu higieny i komfortu użytkowników, szczególnie w lecie. Półbuty, sandały i klapki z lekkich tkanin i cienkich skórek miały zastąpić całoroczne czółenka z nieprzewiewnej świńskiej skóry. Katalog, do którego zdjęcia wykonała Chrząszczowa, otwiera tekst porządkujący wiadomości na temat grubości podeszw, możliwości mocowanie obcasów itp.
czytaj więcej

Klamki

Wyszukiwanie i fotografowanie żeliwnych klamek było hobbystycznym zajęciem Chrząszczowej. Wykonane podczas kolejnych podróży zdjęcia tworzą kolekcję rzemieślniczych miniatur w kształcie zwierząt, roślin i spirali. Zdjęcia powstawały przez wiele lat, z charakterystyczną na dla kolekcjonera przedmiotów codziennego użytku bezinteresownością.
czytaj więcej
Translate »