FAF w międzynarodowym programie Museum Dialogues

Fundacja Archeologia Fotografii zaprasza do udziału w międzynarodowym warsztacie online organizowanym w ramach programu Museum Dialogues – inicjatywy koordynowanej przez University of Sunderland (Northern Centre of Photography i NEPN), realizowanej we współpracy z Aristotle University of Thessaloniki oraz MUFoco – Museo di Fotografia Contemporanea.

Kiedy?
– środa, 6 maja 2026, g. 14:00–17:00 (czas polski; 1–4pm w trybie British Summer Time)
– online (Zoom)

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, obowiązuje wcześniejsza rejestracja.

O warsztacie

Piąte spotkanie z cyklu Museum Dialogues poświęcone będzie zagadnieniom związanym z pozyskiwaniem, opracowaniem i udostępnianiem archiwów fotograficznych – zarówno w instytucjach muzealnych, jak i poza nimi.

Zaproszone osoby eksperckie podzielą się doświadczeniami w zakresie budowania kolekcji i praktyk akcesyjnych, omawiając cele instytucji, kwestie dostępu publicznego oraz wyzwania związane z opieką nad archiwami fotograficznymi. W trakcie spotkania poruszone zostaną także tematy widoczności archiwów, strategii ich rozwoju oraz roli badań i działań edukacyjno-wystawienniczych w ich upowszechnianiu.

Warsztat podejmie też istotne kwestie reprezentacji, różnorodności i inkluzywności, a także barier, z jakimi mierzą się osoby artystyczne o zróżnicowanych tożsamościach w procesie włączania ich dorobku do archiwów. Uczestnicy i uczestniczki zastanowią się także nad tym, co trafia do archiwum, oraz nad wyzwaniami związanymi z konstruowaniem narracji historycznych w oparciu o niepełne materiały.

Czym jest Museum Dialogues?

Museum Dialogues to międzynarodowy program badawczo-sieciujący, którego celem jest przekraczanie granic między dyscyplinami takimi jak historia sztuki, kultura wizualna, fotografia, nowe media czy studia kuratorskie. Projekt łączy badaczy i praktyków, wspierając wymianę doświadczeń, metod oraz refleksji dotyczących wystawiania, kolekcjonowania i interpretacji fotografii.

Inicjatywa buduje transnarodową sieć współpracy, rozwija nowe narzędzia pracy z fotografią oraz bada, w jaki sposób współczesne praktyki muzealne wpływają na rozumienie globalnych kultur fotograficznych.

Zachęcamy do rejestracji i udziału w spotkaniu
To wyjątkowa okazja do poznania międzynarodowych perspektyw oraz wymiany doświadczeń w obszarze pracy z archiwami fotograficznymi.

Osoby eksperckie

dr Weronika Kobylińska – historyczka sztuki, prezeska Fundacji Archeologia Fotografii oraz adiunktka w Szkole Filmowej w Łodzi . Autorka publikacji naukowych poświęconych historii fotografii w Polsce, kuratorka wystaw oraz jurorka konkursów fotograficznych.

Hyunjung Son – kuratorka, badaczka i krytyczka z Seulu, specjalizująca się w fotografii i kulturze wizualnej. Pracuje w Photography Seoul Museum of Art (Photo SeMA), pierwszym publicznym muzeum fotografii w Korei. Zajmuje się m.in. archiwami fotograficznymi, materialnością fotografii oraz reinterpretacją historii fotografii poza dominującymi narracjami.