Pożegnanie Waldyny Fleischmann

Z ogromnym smutkiem Fundacja Archeologia Fotografii żegna utalentowaną artystkę, Waldynę Fleischmann, która odeszła 25 kwietnia 2024 roku. Jej wkład w świat sztuki, zwłaszcza w dziedzinie projektowania oraz fotografii pozostanie źródłem inspiracji dla wielu kolejnych pokoleń.

Waldyna Fleischmann urodziła się 22 listopada 1941 w Warszawie. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Wnętrz, realizując dyplom z wystawiennictwa. Była wybitną projektantką, specjalizującą się w aranżacji i oprawie graficznej wystaw handlowych.

Waldyna Fleischmann
Waldyna Fleischmann w 1967 roku

Umiejętnie budowała pomosty między językiem sztuki a przestrzeniami użytkowymi. Jej talent, kreatywność i precyzja w projektowaniu pawilonów na ekspozycje w Polsce i za granicą sprawiły, że jej prace były niezwykle cenione przez specjalistów, jak i publiczność.

22 października 1965 roku wzięła ślub z Janem Fleischmannem w polskim kościele Église Notre-Dame-de-l’Assomption w Paryżu. Od tej pory stanowili nieodłączną parę zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym, wspólnie pracując nad różnymi projektami wydawniczymi i fotograficznymi.

Mimo odejścia Waldyny Fleischmann, jej dorobek artystyczny pozostanie żywy i inspirujący. Fundacja Archeologia Fotografii jest zaszczycona możliwością kontynuowania badań nad jej twórczością oraz prowadzenia działań digitalizacyjnych, mających  na celu upamiętnienie jej wyjątkowych osiągnięć. Żegnamy Waldynę Fleischmann z głębokim smutkiem, ale również z ogromną wdzięcznością za jej dorobek i zaangażowanie w świat kultury. Niech spoczywa w pokoju.

– Zespół Fundacji Archeologia Fotografii

W. Fleischmann, Otwarty zestaw elementów łączonych płaszczyznami poziomymi. Część pracy dyplomowej Waldyny Fleischmann pt. „Przenośny stelaż do eksponowania wyrobów przemysłowych. Wyposażenie wystaw informacyjnych handlu i przemysłu”, zaprezentowanej na Wydziale Architektury Wnętrz w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, 1970, nr inw. pryw-06-E-004-00120, © Piotr Fleischmann / FAF
Translate »