Sztuka poza sztuką? Fotografia dokumentalna w Polsce - spotkanie z Adrianem Wykrotą

Zapraszamy 4.12.2023 (poniedziałek) o godz. 18 na spotkanie z Adrianem Wykrotą, autorem książki „Sztuka poza sztuką? Fotografia dokumentalna w Polsce”. Z publikacją będzie można się zapoznać podczas wydarzenia, które będzie poświęcone rozmowie o statusie fotografii dokumentalnej w naszym rodzimym obiegu.

Spotkanie rozpoczniemy od prób od(czytywania) wybranych przykładów „klasycznej” fotografii dokumentalnej. Dlaczego te właśnie zdjęcia znalazły się w kanonie i czy ówczesny paradygmat myślenia o dokumencie jest wciąż aktualny? Zastanowimy się nad definicją dokumentu i etyce fotoreportażu w perspektywie historycznej i współczesnej. Zapraszamy do wspólnej debaty nad nieustannie aktualnym zagadnieniem: na czym polega nasza potrzeba szczerości przekazu fotograficznego w kontekście zdjęć dokumentalnych?

Wydarzenie towarzyszy programowi wystawienniczemu Fundacji Archeologia Fotografii i ekspozycji „Fabryka złudzeń. Fotografie Danuty Rago”, na której prezentujemy przykłady fotoreportaży Rago z lat 70. XX w. Danuta Rago przez ponad cztery dekady współtworzyła polską fotografię prasową i fotoreportaż. Dlaczego później polska historia sztuki o niej zapomniała? – niniejsze pytanie będzie w tle rozważań prowadzonych przez Adriana Wykrotę w rozmowie z dr Weroniką Kobylińską.

Adrian Wykrota – fotograf, dokumentalista, wykładowca. Pomysłodawca i współzałożyciel galerii Pix.house w Poznaniu. Ukończył kulturoznawstwo i filologię angielską oraz z wyróżnieniem Instytut Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w czeskiej Opawie, gdzie jest doktorantem. Stypendysta Ministerstwa Kultury, ZAIKS-u, Marszałka Województwa Wielkopolskiego i miasta Poznań. Uczestnik warsztatów agencji Magnum Photos w Birmingham i Belfaście. W 2014 roku wybrany przez tę agencję jednym z 30 najlepszych na świecie fotografów przed trzydziestką. Zwycięzca i finalista konkursów m.in.: IPA, Grand Press Photo, BZWBK Press Photo, Lumix Festival, Leica Street Photo, Fotoreporter Roku. Swoje prace prezentował na wystawach w Polsce i na świecie. Jego książka NIE – NOT znalazła się w kolekcji Tate Modern w Londynie (kurator zbioru Martin Parr).

Organizatorzy:

Wydarzenie współfinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

oraz m.st. Warszawa:

Fot. Danuta Rago, Kominy przemysłowe Zakładów Azotowych w Puławach, 1965, sygn. 17-N-02395, © Christopher Grabowski / FAF

Translate »