WGW: Mariusz Hermanowicz / Anna Molska

 
Mariusz Hermanowicz, POLE WALKI / wystawa
Anna Molska, ZDJĘCIA (ZOBACZ, CO ZNALAZŁAM W TYM MIEJSCU) / wideo
 
W ramach tegorocznej edycji Warsaw Gallery Weekend, Fundacja Archeologia Fotografii pokaże pierwszą odsłonę opracowywanego od początku 2015 roku archiwum Mariusza Hermanowicza. Prezentacja rozpocznie się indywidualną wystawą artysty i filmem Anny Molskiej. Punktem wyjścia wystawy jest wnikliwa obserwacja zjawiska ścierania się natury i kultury, które z różnych perspektyw badał fotograf. Wideo Anny Molskiej w bezpośredni sposób odwołuje się do twórczości Hermanowicza.
 
Indywidualny styl Mariusza Hermanowicza (1950-2008), którego prace na trwałe wpisały się w historię polskiej fotografii, rozpięty jest pomiędzy fotografią konceptualną a dokumentalną. Hermanowicz należy do grona artystów, w których artystycznej biografii w znaczący sposób odcisnęła się decyzja o wyjeździe z kraju. Obserwacja rzeczywistości z pozycji emigranta w nieoczywisty sposób zauważalna jest m.in. w powstałych na przestrzeni lat 80. cyklach, z których trzy zamknięte serie i szkice do czwartej, zaprezentowane zostaną na wystawie. Wszystkie można traktować jako refleksję odnoszącą się do przeciwstawnych sobie sił: natury i kultury, choć ich interpretacje mogą sięgać dużo głębiej. Pokaz autorskich odbitek w dużych formatach oraz niewielkich, próbnych wglądówek wzbogacony został o projekcję skanów z kolorowych diapozytywów, będących szkicami do serii „Z pola walki”.
 
Inicjując opracowanie zbioru Hermanowicza zaprosiliśmy do współpracy Annę Molską (ur. 1983), artystkę wizualną, posługującą się głównie medium filmu. Archiwum stało się dla niej inspiracją dowideo pt. ZDJĘCIA (ZOBACZ, CO ZNALAZŁAM W TYM MIEJSCU). Artystka wyjęła kolorowe diapozytywy z archiwum i umieściła w plenerze, nadając im nowy kontekst. „Wydaje mi się że Hermanowicz bardzo lubił wszystko tłumaczyć i opisywać – pisze Molska, sam interpretował swoje zdjęcia, często narzucając im formę literacką. Zdecydowałam się na coś dokładnie innego.”
WYSTAWA I Mariusz Hermanowicz, POLE WALKI
Fundacja Archeologia Fotografii
ul. Andersa 13, Warszawa
Wystawa czynna od 25.09 do 30.10.2015
 
godziny otwarcia w dniach 25-27.09 (WGW)
25.09.: 17:00-21:00
26-27.09 (sob., nd.): 12:00-19:00
 
godziny otwarcia w dniach 28.09-30.10
pon., czw., pt.: 11:00-17:00
wt., śr.: 11:00-19:00
 
WIDEO I Anna Molska, ZDJĘCIA (ZOBACZ, CO ZNALAZŁAM W TYM MIEJSCU)
ul. Rakowiecka 26, obok stacji metra Pole Mokotowskie
25-27.09.2015, godz. 18.00-20.00
 
ZDJĘCIA (ZOBACZ, CO ZNALAZŁAM W TYM MIEJSCU)
koncepcja i reżyseria: Anna Molska
zdjęcia: Wojciech Suleżycki
dźwięk: Mateusz Adamczyk
muzyka: Marcin Masecki
postprodukcja: Jan Duda
 
W filmie wykorzystano nagranie koncertu Marcina Maseckiego „Fuga na dwa pianina” zorganizowanego przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, w ramach projektu Cięcie, prowadzonego przez Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki w Szydłowcu i okolicach, a także na Osiedlu Dudziarska w Warszawie.
 
 
Realizację projektu Anny Molskiej współfinansuje Urząd Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy.
Opracowanie archiwum Mariusza Hermanowicza jest współfinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 
logotypy

 

Translate »