Stadion '55

Wystawa prezentuje cykl fotografii Zbigniewa Dłubaka, dokumentujących ostatnią fazę budowy Stadionu Dziesięciolecia z 1955 roku w Warszawie.    
Fotografie przez dekady znajdowały się w archiwum artysty i dopiero w 2009 roku zostały odkryte w trakcie prac nad spuścizną fotografa, prowadzonych przez Fundację Archeologia Fotografii. W marcu 2012 roku wystawa zaprezentowana została w Kordegardzie – we współpracy z Narodowym Centrum Kultury. Był to pierwszy publiczny pokaz całego cyklu, który wraz z publikacją i programem warsztatów miał  przypominać historię Stadionu Dziesięciolecia i tworzyć kulturowy kontekst dla tegorocznych wydarzeń piłkarskich.

O serii Dłubaka. Kiedy w 1954 roku rozpoczęto budowę Stadionu Dziesięciolecia, wiadomo było, że na skończenie budowy jest tylko jeden rok. Arena miała być gotowa na uroczyste obchody powstania PRL oraz na Międzynarodowy Festiwal Młodzieży. Stadion od początku był wprzęgnięty w machinę propagandową i stał się w połowie lat 50. jedną ze sztandarowych budów socjalizmu.    
Do jego realizacji zostali zatrudnieni znakomici architekci, a także plastycy, którzy mieli wykonać elementy dekoracji stadionu. Wśród tych ostatnich byli artyści z dopiero co powstałej Grupy 55. Mieli opracować ceramiczny fryz budynku sportowego. Prawdopodobnie dlatego wiosną 1955 roku Marian Bogusz i Zbigniew Dłubak znaleźli się na placu budowy stadionu. Wówczas Dłubak wykonał ponad 30 fotografii niezwykle plastycznie dokumentując budowę.    

Techniczny opis wystawy:
Ilość prac: 24
Formaty prac: 8 prac 50 x 50, 16 prac 23 x 23 cm
Oprawa: Białe, drewniane, kasetonowe ramy
Miejsce pierwszej odsłony wystawy: Galeria Kordegarda, Warszawa
9 marca – 1 kwietnia 2012
Galeria zdjęć>>>
 
Wystawie towarzyszy wydawnictwo:
Zbigniew Dłubak  Stadion ’55
Tekst: Grzegorz Piątek, Karolina Lewandowska
Zdjęcia: Zbigniew Dłubak,  copyright: A. Dłubak/FAF
Wersja językowa: polsko-angielska
Projekt graficzny: Marta Przybyło-Ibadullajev
Ilość stron: 96, Ilustracje: 32
Oprawa: Miękka

Translate »