Chomętowska w Galerii Sleńdzińskich w Białymstoku

Zapraszamy na otwarcie wystawy Zofii Chomętowskiej, Drobiazgi, w Galerii Sleńdzińskich w Białymstoku. Wystawa otwarta od 20 stycznia.
Archiwum Zofii Chomętowskiej, jednej z ważniejszych fotografek dwudziestolecia międzywojennego, od 2008 roku znajduje się w opracowaniu Fundacji Archeologia Fotografii. W ogromnym zbiorze liczącym blisko 6500 klatek negatywów i 4500 pozytywów – zachowały się tylko nieliczne odbitki o charakterze wystawowym. Większość z nich nie przetrwała wojny. Ocalałe odbitki to przede wszystkim niewielkie autorskie wglądówki, które odsłaniają jednak proces pracy fotografki i jej autorską selekcję ulubionych kadrów.

Wystawa “Drobiazgi” prezentuje wybór kilkudziesięciu z nich. Fotografie, w niewielkich formatach, z lat 1928-1933, pokazują rodzinny majątek fotografki w Porochońsku. W zbiorze znalazły się liczne zdjęcia krajobrazowe, w estetyce piktorialnej choć wykonane małoobrazkową Leicą. Zobaczymy też fotografie dokumentujące życie okolicznych mieszkańców.
Prezentacji towarzyszy pokaz filmu Ja kinuję. To unikatowy materiał filmowy gromadzący fragmenty filmów Zofii Chomętowskiej z końca lat 20., odsłaniający szczegóły z prywatnego życia artystki, jej rodziny i przyjaciół. Krótkometrażowy film został zmontowany ze znalezionych w archiwum unikatowych filmów dokumentalnych, nakręconych przez samą artystkę. Autorski komentarz do filmu napisał Mikołaj Łoziński, a tekst przeczytała Julia Staniszewska. Materiał ten, podobnie jak sam fakt kręcenia filmów przez Chomętowską, pozostawał długo nieznany, choć Chomętowska na wystawie w Poznaniu w 1929 roku debiutowała nie pokazem zdjęć, a właśnie filmem.
­­­­­­­­­­­­­­­­­­­Digitalizacja filmu została dofinansowana przez Narodowy Instytut Audiowizualny w ramach programu „Dziedzictwo Cyfrowe”.

Prezentowany wybór zdjęć był pierwotnie pokazywany w ramach wystawy „Majątek. Rzeźby z kolekcji rodziny von Rose oraz filmy i fotografie z archiwum Zofii Chomętowskiej ” w Królikarni (Warszawa, 18 marca – 17 maja 2015, zespół kuratorski pod kierunkiem Agnieszki Tarasiuk w składzie: Katarzyna Kucharska-Hornung, Karolina Puchała-Rojek, Michał Libera).

Fot. Zofia Chomętowska, Przedwiośnie przy krynicy – wiosenny rozlew, ok. 1930 r © Chomętowscy / FAF

Zofia Chomętowska, Drobiazgi
20 stycznia – 4 marca 2018
Galeria Sleńdzińskich
ul. Wiktorii 5, Białystok

Translate »