Eugeniusz Wilczyk - KARTKI Z NIEWYDANEGO ALBUMU

Eugeniusz Wilczyk zaczął fotografować krakowski Kazimierz pod koniec lat pięćdziesiątych. Zdjęć szybko przybywało, jednak nigdy nie zostały one opublikowane w postaci albumu, pod kątem którego materiał ten był przygotowywany. Prezentując wstępną makietę w jednym z krakowskich wydawnictw, autor usłyszał podobno coś o „uprawianiu antypropagandy”, więc zniechęcony odbitki i naświetlone negatywy odłożył do szuflady.

Moment, w którym zdecydował się na robienie zdjęć, to czas gdy w dawnej krakowskiej dzielnicy żydowskiej zaczynają następować zmiany. Pojawiają się nowe budynki, uporządkowaniu ulega cmentarz przy Synagodze Remuch, remontowana jest Synagoga Stara. Ponieważ autor urodził się przed wojną i wychował na pobliskich Grzegórzkach, wspomniane prace modernizacyjne nie mogły ujść jego uwadze, więc chwycił za aparat fotograficzny, aby zarejestrować krajobraz zapamiętany z dzieciństwa.

Robiąc zdjęcia Kazimierza na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych, Eugeniusz Wilczyk poruszał się po terenie dobrze mu znanym, niegdyś gęsto zaludnionym i gwarnym, a teraz pomimo obecności nowych lokatorów, pozostającym jak gdyby w stanie pustki i zawieszenia, co doskonale widać na jego fotografiach.

Eugeniusz Wilczyk (1931-1990) Absolwent historii sztuki na UJ. Wieloletni kierownik pracowni fotograficznej w PP PKZ w Krakowie. Autor zdjęć do książki „Tysiąc lat monety polskiej” Tadeusza Kałkowskiego. Krakowski Kazimierz fotografował w latach 1959-1964.

Kurator: Wojciech Wilczyk

Wystawa „Kartki z niewydanego albumu” Eugeniusz Wilczyk
Wernisaż: 23.06 (czwartek), godz. 19.00

Po wernisażu o 19.30 zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie
Czas trwania wystawy 24.06.2016-29.07.2016
Galeria Fundacji Archeologia Fotografii
ul. Andersa 13, obok kl. VII

Godziny otwarcia galerii:
pon., wt., czw., pt.: 11.00-17.00
śr.: 11.00-19.00
www.faf.org.pl

Translate »