Fundacja Archeologia Fotografii w Google Cultural Institute

Fundacja Archeologia Fotografii dołączyła do platformy Google Cultural Institute. Wśród kolekcji udostępnionych za darmo przez muzea i instytucje z całego świata znajdziecie trzy wirtualne wystawy fotografii ze zbiorów Fundacji.

Wojciech Zamecznik „Podróżnik”

Zafascynowany fotografią Zamecznik niemal ciągle nosił ze sobą aparat i robił setki zdjęć. Tropił rytm, grę świateł i kontrast – te obserwacje później często wykorzystywał w pracach graficznych. Prezentowane zdjęcia powstały w latach 50. i 60., podczas podróży do Bułgarii, Albanii, Francji, i Włoch.

Maria Chrząszczowa „Warszawa 45-47”

Galeria przedstawia obrazy powojennej Warszawy, która powoli wraca do życia. W scenerii ruin odradza się drobny handel i przedsiębiorczość. Chrząszczowa pokazuje prowizoryczne stragany, transport miejski i ludzi powracających do stolicy. Ale dokumentuje także zniszczone budynki, gruzy i nieistniejące ulice.

Tadeusz Sumiński „Fabryka”

W ramach wystawy pokazane są przemysłowe zdjęcia, które Sumiński wykonał w latach 60. dla magazynu „Polska”. I choć magazyn miał charakter propagandowy, a zdjęcia promowały ówczesne polskie osiągnięcia za granicą, to dziś mają przede wszystkim wartość dokumentacyjną. Pokazują też Sumińskiego jako uważnego fotografa – perfekcjonistę, który z precyzją buduje kadry.

Translate »