Gdzie jest sztuka? Miejski szlak galerii sztuki współczesnej

23 września w ramach wydarzenia Gdzie jest sztuka? Miejski szlak galerii sztuki współczesnej będzie można zobaczyć wystawę kulisów projektu Karoliny Breguły Fotografie Korekcyjne. Gdzie jest sztuka? to wspólna inicjatywa 17 warszawskich galerii.  23 i 24 września na Śródmieściu i Pradze odbędzie się łącznie 17 wernisaży, a 24 września wieczorem impreza intergacyjna w Soho Factory. Zapraszamy do zapoznania się z mapką  i programem wydarzenia

  Projekt Gdzie jest sztuka? łączy rozproszone działania warszawskich galerii sztuki współczesnej w formę wspólnych wernisaży i towarzyszących im specjalnych wydarzeń artystycznych. Na jeden wrześniowy weekend Warszawa zamieni się w stolicę sztuki współczesnej.
Gdzie jest sztuka? to zarówno nowe wydarzenie na mapie Warszawy, jak i obyczaj w życiu kulturalnym stolicy. Wytyczony przez nas szlak sztuki współczesnej obejmuje najciekawsze galerie sztuki najnowszej i jest adresowany zarówno do masowej publiczności, turystów jak i osób w szczególności zainteresowanych sztuką współczesną. Naszą ambicją jest również przyciągniecie publiczności z zagranicy – to przedsięwzięcie lokalnych podmiotów, ale o zdecydowanie ponadlokalnym charakterze.
Projekt Gdzie jest sztuka? dedykowany jest wyłącznie sztuce współczesnej – jednej z najbardziej dynamicznie rozwijających się dyscyplin twórczych, w której nasi artyści odnoszą wyjątkowe, ponadlokalne uznanie. Teraz wspólnie chcemy pracować nad tym, aby sztuka, którą cenimy i pokazujemy, znajdowała w Warszawie coraz większą publiczność.
Istotą projektu Gdzie jest sztuka? jest ukazanie potencjału tkwiącego w działalności prywatnych placówek wystawienniczych. Stanowią one ważny element produkcji artystycznej i życia miejskiego, o własnej specyfice i skali, zorientowanej na intensywne łączenie perspektywy lokalnej i międzynarodowej. To właśnie żywotność prywatnych galerii, w większości skupionych na prezentowaniu młodych lub mało jeszcze znanych artystów, świadczy o faktycznej kondycji lokalnej sceny artystycznej.
Gdzie jest sztuka? to nowa koncepcja działań kulturalnych, oferująca w miejsce ekstensywnych i drogich festiwali typu impresaryjnego, bardziej organiczny, regularny i bezpośredni kontakt ze sztuką i ludźmi na co dzień ją tworzącymi. Projekt ma również na celu konsolidację warszawskiej sceny galeryjnej i działanie na rzecz dalszego jej rozwoju.
co robimy:
Coroczne, wspólne, dwudniowe wernisaże w 17 najciekawszych warszawskich galeriach – po raz pierwszy 23 i 24 września 2011 r. – wraz z finałowym, całonocnym balem galerii w Soho Factory.
Wspólna platforma informacyjna warszawskich galerii sztuki w postaci witryny WWW, na facebooku oraz drukowanego co kwartał programu wystaw wraz z mapką warszawskiego szlaku galerii.
Co roku w grudniu – Salon Zimowy, czyli weekendowe targi wydawnictw artystycznych, edycji, fotografii i sztuki w ludzkich cenach.
kto: appendix2, Asymetria, BWA Warszawa, Czarna, Fundacja Archeologia Fotografii, Fundacja Galerii Foksal, Fundacja Profile, Heppen Transfer, Bocheńska Gallery, Kolonie, Le Guern, Leto, lokal_30, galeria m², Piktogram/BLA, Raster, Starter

premiera projektu Gdzie jest sztuka? :
piątek 23 września: otwarcia w galeriach śródmiejskich, godz. 17–22
sobota 24 września: galerie w śródmieściu otwarte w godz. 11–17 |otwarcia w galeriach praskich, godz. 17–22 | impreza w Soho Factory od godz. 22
[wstęp tylko na zaproszenia – do odebrania w galeriach w dniach imprezy]

 

Strona projektu

Facebook projektu
 

Translate »