Warszawa nieoczywista: Tadeusz Sumiński

Wystawa Tadeusza Sumińskiego jest pierwszą prezentacją z serii Warszawa Nieoczywista. Cykl  ten, poświęcony powojennej fotografii architektury, przybliży tematykę warszawską w dorobku trzech twórców, których archiwa opracowuje fundacja: Tadeusza Sumińskiego, Marii Chrząszczowej i Wojciecha Zamecznika.  

Na fotografiach Tadeusza Sumińskiego (1924-2009), autora znanego dotąd przede wszystkim z fotografii krajobrazowej, znajdziemy: warszawskie osiedla, dworce, trasy szybkiego ruchu, ale także kawiarnie, neony i podwórka.  Na wystawę składają się fotografie z dwóch okresów:  pierwszą część  stanowią zdjęcia z pierwszej połowy lat 50. i początku lat 60., kiedy Sumiński zaczynał dopiero pracę zawodową; druga prezentuje serię z lat 70., przede wszystkim z widokami osiedli (m.in. Piaski, Sady Żoliborskie, Za Żelazną Bramą czy Szwoleżerów). W tym okresie Sumiński, po kilkunastoletnim doświadczeniu pracy w zawodzie, m. in. w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego i redakcji miesięcznika "Polska", pracował już jako niezależny fotograf.

 W dniu wernisażu premierę będzie miała także książka fotograficzna Tadeusza Sumińskiego, Industrial  ze zdjęciami zakładów przemysłowych z lat 60., z tekstami Marty Przybyło-Ibadullajev oraz Wojciecha Wilczyka. 

Kuratorka wystawy: Marta Przybyło-Ibadullajev

Otwarcie wystawy: 7 maja 2014, 18.00
Wystawa czynna: 8 maja- 20 czerwca 2014

Digitalizacja archiwum Tadeusza Sumińskiego  dofinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Lokal przy ul. Andersa 13 jest wykorzystywany na cele kulturalne przez Fundację Archeologia Fotografii dzięki pomocy Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy

 
Translate »