Wernisaż wystawy Elżbiety Tejchman

Imprints/Odciski to unikalny w polskiej sztuce cykl fotografii poświęcony męskiemu ciału, powstały pod koniec lat 60. XX wieku. Seria ta była prezentowana na wystawie "Fotografowie poszukujący" (1971)oraz na wspólnym pokazie Elżbiety Tejchman i Wojciecha Wawrzonowskiego w Galerii Współczesnej w 1973 roku; trzy zdjęcia opublikował miesięcznik „Fotografia”. Prace te, podobnie jak reszta dorobku mieszkającej za granicą fotografki, są mało znane i praktycznie nie funkcjonują w opracowaniach dotyczących polskiej historii fotografii.

więcej zdjęć>>>
 

 

Elżbieta Tejchman „sportretowała” ciało mężczyzny, zestawiając zbliżenia fragmentów z ich bezpośrednimi odciskami na materiale światłoczułym (później przefotografowanym). Analityczne, ale też zmysłowe prace Tejchman wpisują się nie tylko w medialne poszukiwania ówczesnej neoawangardowej fotografii. "Jest to sztuka pieszczoty fotografią, ukryta pod medialną analizą ciała jako przedmiotu" (z tekstu Pawła Leszkowicza w katalogu wystawy).

Wystawa Elżbiety Tejchman nie byłaby możliwa gdyby nie projekt FotoRejestr (www.fotorejestr.net) w ramach którego Fundacji udało się dotrzeć i opracować pierwszy fragment archiwum fotografki.

Pokazowi w Galerii Asymetria towarzyszy limitowana edycja polsko-angielskiego katalogu z tekstem dr Pawła Leszkowicza.

Kuratorka: Karolina Lewandowska

Wystawa czynna: 16 lipca –28 sierpnia 2010

 

Translate »