Widzi-mi-się - książka o tym, jak patrzeć na zdjęcia

Czy zdjęcie, na którym nie widać twarzy jest portretem czy nie? Jak zmienia się zdjęcie, jeśli oglądamy je obok innego zdjęcia? Czy błąd na fotografii musi oznaczać, że zdjęcie jest złe? Dlaczego czasem wydaje nam się, że patrzymy na zdjęcie krajobrazowe, choć w rzeczywistości jest to coś zupełnie innego?

“Widzi-mi-się” to książka o fotografii dla trochę starszych dzieci i ciekawych świata dorosłych. Nie ma w niej jednak instrukcji, jak robić dobre zdjęcia. Jest za to wiele wskazówek, jak je oglądać. Widzi-mi-się udowadnia, że nie istnieje jedna poprawna odpowiedź na pytanie, co widzisz na zdjęciu?

“Widzi-mi-się”, to najnowsza publikacja Fundacji Archeologia Fotografii, do stworzenia której zaproszony został fotograf, artysta wizualny i autor książek fotograficznych – Rafał Milach. Teksty współtworzyła Marta Szymańska.

W “Widzi-mi-się” przedstawiamy podstawowe zagadnienia fotograficznego języka i zachęcamy do uważnego czytania obrazów. Czytanie fotografii to umiejętność uważnego patrzenia na zdjęcie, zadawania pytań i dostrzeżenia, że to, co widać, nie zawsze jest takie, jak nam się wydaje. To umiejętność rozumienia, na co patrzymy. A także świadomość, że nasze przyzwyczajenia i wiedza są przy oglądaniu fotografii równie ważne, jak otoczenie, w jakim je oglądamy.

W książce znajdują się zdjęcia m.in. Zbigniewa Dłubaka, Zofii Chomętowskiej, Wojciecha Zamecznika, Rafała Milacha i Karoliny Wojtas. Zdjęciom towarzyszą krótkie teksty, słowniczek podstawowych pojęć związanych z fotografią oraz informacje, o fotografach /-kach, których zdjęcia można obejrzeć w książce.

Autorem koncepcji książki jest Rafał Milach – fotograf, artysta wizualny i autor książek fotograficznych. Jego prace pokazywane były m.in. w Photographers Gallery w Londynie i warszawskiej Zachęcie. Jest obecnie nominowany do prestiżowej nagrody Deutsche Börse Photography Prize. Przy powstawaniu publikacji współpracowała fotografka Karolina Wojtas, teksty powstały przy współpracy Marty Szymańskiej, a za projekt graficzny odpowiada Marta Przybyło-Ibadullajev.

Widzi-mi-się

Wydawca:
Fundacja Archeologia Fotografii
ul. Chłodna 20, Warszawa

koncepcja i wybór zdjęć: Rafał Milach
teksty: Marta Szymańska, Rafał Milach
projekt graficzny: Marta Przybyło-Ibadullajev
redakcja językowa i korekta: Maria Sokołowska
skany fotografii z archiwum FAF: Maciej Turczyniak, Jan Anderman
przygotowanie fotografii do druku: Skanery Niewiarygodne

książka dostępna: tutaj

Książka powstała w ramach projektu “Widzi-mi-się. Czytanie fotografii dla dzieci i dorosłych. Warsztaty i podręcznik”

Projekt współfinansuje m.st. Warszawa

Translate »