Wystawa „LUX” na Warsaw Gallery Weekend

Wystawą „LUX” Fundacja Archeologia Fotografii kontynuuje ideę projektów, w ramach których zaprasza do współpracy współczesnych artystów, by sprowokować do namysłu teoretycznego nad zagadnieniami istotnymi z punktu widzenia historii i praktyki fotograficznej. W pokazywanych po raz pierwszy zdjęciach i filmie artyści: Karolina Breguła, Przemek Dzienis, Magda Hueckel i Szymon Rogiński wzięli na warsztat różnorodne aspekty związane z problematyką światła i jego związku z istotą fotografii.

„Światłowstręt”, film Karoliny Breguły, wszechstronnej artystki multimedialnej, to ponura, metaforyczna opowieść o strachu przed ciemnością. Jej bohaterka obsesyjnie zbiera żarówki próbując w ten sposób ograniczać wolność mieszkańców swojej dzielnicy. Przemek Dzienis (znany przede wszystkim z fotografii ludzi w ich relacjach z przedmiotami i przestrzenią) tym razem, wychodząc od fizycznej natury światła, bada jego transformacje i percepcję barw. Artysta wykorzystuje nowoczesne techniki druku, aby na wystawie stworzyć iluzję efektów świetlnych. Dla Magdy Hueckel – autorki docenionej książki „Anima. Obrazy z Afryki” – światło będzie symbolem uzdrawiania i wychodzenia z choroby. Jednym z twórców stale powracających do problematyki światła jest Szymon Rogiński, którego prace takie jak „Projekt UFO” czy opowiadająca o braku światła seria „Czerń / Blackness” weszły już do kanonu polskiej fotografii współczesnej. Autor skupi się rejestracji zjawisk świetlnych wykorzystując m.in. proces solaryzacji, zachodzący wskutek intensywnego naświetlania materiału światłoczułego.

Wystawie będzie towarzyszyć książka o tym samym tytule, będąca jednocześnie kontynuacją serii zapoczątkowanej przez projekt „Emulsja” (2015), który poświęcony był zagadnieniu materialności fotografii. W „Luxie” znajdziemy współczesne i archiwalne prace poświęcone światłu. Zaprezentowanie zostaną w niej dzieła polskich oraz zagranicznych artystów tworzących w XX i XXI wieku m.in. Wojciecha Zamecznika, Mariusza Hermanowicza, Zbigniewa Dłubaka. Dopełnieniem zdjęć będą dwa teksty, m.in. Jörga Colberga, autora wielu artykułów i książek o fotografii, doktora fizyki. Książka będzie dostępna w polsko-angielskiej wersji językowe. Premiera podczas finisażu wystawy – październik 2016. W ramach projektu odbędą się też warsztaty dla dzieci „Widzi-mi-się”.

Kuratorka projektu: Marta Przybyło-Ibadullajev

Wernisaż: 23.09.2016 (piątek), godz. 17:00. Wernisaż odbywa się w ramach Warsaw Gallery Weekend
Wystawa: 24.09-14.10.2016
Galeria Fundacji Archeologia Fotografii, ul. gen. Władysława Andersa 13

Godziny otwarcia galerii:
– podczas Warsaw Gallery Weekend 24-25.09: 12-19
– pozostałe dni
pon., wt., czw., pt.: 11.00-17.00
śr.: 11.00-19.00

FB

Wystawa i książka są współfinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Organizator:

Wernisaż w ramach Warsaw Gallery Weekend

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Projekt współfinansuje m.st. Warszawa

Canon wspiera wystawę technologicznie
logo canon

Translate »