Wystawa Marzeny Nowak

Zapraszamy na otwarcie wystawy Marzeny Nowak z cyklu Żywe Archiwa. Otwarcie odbędzie się 16 stycznia, o godzinie 19.00 w galerii Fundacji.
W ramach projektu Marzena Nowak stworzyła nową pracę audio. Jest to rozmowa dwóch osób, kobiety i mężczyzny, brzmiąca jak zwykły, choć bardzo prywatny dialog. Jednak każde zdanie i słowo to cytat z filmu: Bergmana, Antonioniego i innych reżyserów. Zbiór zdań tworzy logiczną, mocną, poruszającą całość o intymności. Praca stworzona wokół archiwum Zofii Chometowskiej, wykorzystuje fragment filmu fotografki z 1929 roku.

Swoją pracę Nowak stworzyła myśląc o archiwum Zofii Chomętowskiej i o sytuacji towarzyszącej oglądaniu archiwum, kiedy to z posiadanych materiałów: zdjęć, urywków prasy i korespondencji, dopowiadamy historie, nieistniejące treści, dopisujemy zakończenia, interpretujemy, budujemy nową opowieść.
Artystka obok pracy audio do projektu włączyła również fragment odnalezionego niedawno filmu Zofii Chomętowskiej z końca lat 20. Wybrane przez nią ujęcia to scena z Polesia, na której widzimy puchacza, złapanego w lesie, trzymanego na uwięzi i karmionego ptaszkami. Tej scenie, trudnej do oglądania i poruszającej, nagranie audio nadaje inny kontekst, stając się obrazowym dopowiedzeniem treści usłyszanych w dialogu. 
 
Kuratorka projektu: Karolina Puchała-Rojek

Projekt Żywe Archiwa współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 

Translate »