Niewinni czarodzieje itd. Fotografia reportażowa w latach 70.

Zapraszamy 28 czerwca (wtorek) o 18:00 na wykład dr Kamili Dworniczak Niewinni czarodzieje itd. Fotografia reportażowa w latach 70. w galerii fundacji przy ul. Chłodnej 20. Wykład będzie towarzyszył wystawie itp., itd… Fotografie Macieja Musiała z lat 1969-1971.

Studenckie pismo „itd”, wydawane od 1961 przez Zrzeszenie Studentów Polskich, było jednym z najważniejszych magazynów ilustrowanych PRL-u. Sławek Biegański i inni młodzi fotoreporterzy współpracujący z pismem, wśród których znalazł się także Maciej Musiał, wychowali się na fotoreportażach „Świata” i wystawie The Family of Man. Chociaż podążali indywidualnymi ścieżkami, pod koniec lat 70. wypracowany przez nich język wizualny rozpoznano jako „socjologiczny”. W jaki sposób mówić dziś o tych zdjęciach? Czy rzeczywiście stanowią one nową jakość w dziejach fotografii społecznej w Polsce? Jaką rolę w formułowaniu nowego języka wizualnego w kręgu „itd” odegrała wcześniejsza tradycja fotografii reportażowej?

Nagranie z wykładu będzie dostępne on-line na facebooku i youtubie.

dr Kamila Dworniczak
Adiunktka w Katedrze Teorii Sztuki IHS UW. Zajmuje się historią fotografii, a także różnymi obszarami sztuki współczesnej oraz krytyki artystycznej. Autorka książki Rodzina człowiecza. Recepcja wystawy The Family of Man w Polsce a humanistyczny paradygmat fotografii (2021).

Organizatorzy:

Projekt współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Translate »