Miejsce: Muzeum Woli
Termin: 6 listopada, g. 18.00
Wstęp: 10 PLN, bilety w kasie i online: https://tiny.pl/wmbt4whh
Jak pokazać starość w świecie, który celebruje młodość? Czy sztuka może przywrócić jej widzialność i godność? W jaki sposób współczesna kultura pokazuje doświadczenie wieku, ciała i pamięci? Podczas dyskusji „Obrazowanie starości” przyjrzymy się, jak artyści i artystki podejmują ten temat – i co wynika z decyzji, by uczynić starość widzialną.
„Plastyczność starości” pozwala myśleć o niej nie jako o utracie, lecz o formie – przestrzeni, w której czas i doświadczenie nabierają nowego znaczenia. W sztuce starość bywa gestem empatii i próbą uchwycenia godności trwania, czułości spojrzenia, śladów biografii zapisanych w ciele. W świecie przesytu obrazów i kultu młodości przedstawianie starości staje się aktem odwagi i formą widzialności tych, których kultura często spycha w cień. „Obrazowanie starości” to rozmowa o sztuce, spojrzeniu i o tym, jak patrzeć, by naprawdę zobaczyć.
W dyskusji wezmą udział:
fotografowie społeczni Anna Musiałówna i Karol Grygoruk oraz Kierownik Muzeum Woli, oddziału Muzeum Warszawy Konrad Schiller. Spotkanie poprowadzi archiwista Fundacji Archeologia Fotografii Mikołaj Chmieliński.
Anna Musiałówna – fotografka społeczna, tancerka. W 1967 roku ukończyła w Szkołę Baletową w Warszawie, tańczyła na deskach Teatru Wielkiego w Warszawie, gdzie zagrała m.in. rolę Mirty w Giselle i rolę Phrygi w Spartakusie, jednak kontuzja przerwała jej karierę. Za radą brata fotoreportera Macieja Musiała zajęła się fotografią. Jej pierwszy materiał ukazał się w “itd” w 1972 roku. Z pismem współpracowała przez kolejne osiem lat. Publikowała również w takich tytułach jak “Razem”, “Na przełaj”, “Przyjaciółka” czy „Polityka”. W fotografii skupiała się przede wszystkim na tematyce społecznej, w tym na historiach osób wykluczonych. Laureatka wielu nagród z zakresu fotografii prasowej. Kuratorka wystaw fotograficznych prezentujących fotografie lat 70. i 80. Jej prace znajdują się w zbiorach Muzeum Historii Fotografii w Krakowie. Na portalu Wirtualne Muzeum Fotografii Fundacja Archeologia Fotografii udostępnia 1500 zdjęć fotografki.
Karol Grygoruk – Fotograf dokumentalny i aktywista. Ukończył studia magisterskie w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz obronił doktorat w Instytucie Twórczej Fotografii w Opawie. Jego praktyka dokumentalna koncentruje się na prawach człowieka i problematyce migracji, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii wykluczenia społecznego. Przez lata współpracował z wieloma organizacjami pozarządowymi, m.in. Amnesty International, Minority Rights Group i Greenpeace. W pracy akademickiej bada zagadnienia etyki i zaangażowania w fotografii oraz wpływ nowych mediów na kulturę wizualną. Wykłada na Uniwersytecie Warszawskim. Ambasador Leica Camera.
Panel towarzyszy wystawie „Starsze miasto”, kuratorowanej przez Wandę Kaczor i Magdalenę Staroszczyk, zorganizowanej w ramach 17. edycji festiwalu „Warszawa w Budowie”

Wydarzenie współfinansowane przez Miasto Stołeczne Warszawa w ramach programu Społeczne Centrum Fotografii Chłodna 20 2023 – 2025.


Fot. Wyróżniająca: Andrzej Florkowski, Para przy motocyklu pod ratuszem w Kościanie. Fotografia z serii wykonanej w Kościanie podczas Bożego Ciała 18 czerwca 1981 roku. Fotografia włączona również do cyklu „Jeźdzcy” ukazującego motocyklistów w latach 70. i 80.