Prezentacja witryny z pracą Karoliny Gembary z serii Ukłon. Ćwiczenia z gościnności

Kiedy: 10.11.2020, od godziny 19.00 (do 30.01.2022)

Społeczne Centrum Fotografii, ul. Chłodna 20, Warszawa

Ukłon. Ćwiczenia z gościnności to projekt performatywno-fotograficzny zrealizowany z udziałem osób z doświadczeniem migracji. Wzorując się na fotografii prasowej dokumentującej współczesne i historyczne migracje, artystka wraz z uczestnikami stworzyła symboliczne gesty solidarności z tymi, którzy byli, są i będą w drodze.

Akt gościnności domaga się zaangażowania ciała, fizycznej bliskości, konkretyzuje Innego, przypomina, że ten/ta ma własną tożsamość. Gościnność jest więc performowana i skierowana do poszczególnych jednostek. Zachowania etyczne to gesty zaszyte w ciele – im częściej ich używamy, tym łatwiej przychodzi nam witać Obcych.

Praca z serii stworzonej na ubiegłoroczny Miesiąc Fotografii w Krakowie, dziś nabiera nowego znaczenia, w obliczu kryzysu humanitarnego na granicy.

Witryna jest częścią wystawy: Ciało_archiwum: Rozgrzewka 

Podczas wydarzenia będzie można również otrzymać najnowszy numer Gazety Strajkowej dotyczącej sytuacji na granicy. 

Karolina Gembara – fotografka, autorka projektów partycypacyjnych z udziałem osób uchodźczych i migranckich. Ukończyła stosunki międzynarodowe i dziennikarstwo, studiowała historię sztuki, fotografię i jest absolwentką pierwszego Programu Mentorskiego Sputnik Photos. Obecnie jest doktorantką Szkoły Filmowej im. K. Kieślowskiego. Między rokiem 2009 a 2016 przebywała w Indiach. Członkini Sputnik Photos i Archiwum Protestów Publicznych. Autorka książek fotograficznych, zinów, wykładowczyni.

Translate »