Wirtualne Muzeum Fotografii

Wirtualne Muzeum Fotografii, dostępne pod adresem www.fotomuzeum.faf.org.pl, to nowa baza zdjęć i wiedzy na temat polskiej fotografii. Rozbudowany portal pozwala na bezpłatne przeglądanie skanów z archiwów opracowywanych przez Fundację Archeologia Fotografii, ale też wybranych zbiorów fotograficznych z innych instytucji – m. in. Żydowskiego Instytutu Historycznego, Fundacji Pola Magnetyczne, Fundacji dla Filmu i Fotografii, Stowarzyszenia Fotoreporterów Droga.
Portal pełni przede wszystkim funkcję bazy on-line – już dziś umieszczono w nim ponad 50 tysięcy zdjęć. Znajdują się tu m.in. prace Zbigniewa Dłubaka, Wojciecha Zamecznika, Zofii Chomętowskiej, ale też zbiory anonimowych fotografów należące do partnerskich instytucji. Można je przeglądać na wiele sposobów, a wyniki w łatwy sposób filtrować: po rodzaju materiału i obiektu czy po archiwum. Wszystkim poszukującym szczegółowych informacji i konkretnych zdjęć polecamy wyszukiwanie zaawansowane.
WMF zawiera też artykuły – krótkie teksty napisane przez badaczy fotografii, naukowców, dziennikarzy, pisarzy, kuratorów skupiające się na wybranych tematach. Jest to alternatywny sposób poznawania zdjęć umieszczonych w bazie a także narzędzie do poszerzania wiedzy o historii i teorii czy interpretacji fotografii. Przeczytać można m.in. tekst Macieja Szymanowicza o socrealistycznych portretach Zbigniewa Dłubaka, Agnieszki Pajączkowskiej o fotografii wernakularnej albo Urszuli Zajączkowskiej, która na podstawie zdjęć m.in. Wojciecha Zamecznika i Zofii Chomętowskiej napisała o roślinach, jakie pojawiają na ruinach powojennej Warszawy.
Chcielibyśmy, żeby oprócz bazy zbiorów on-line portal WMF był też miejscem odsyłającym do podobnych projektów, stąd na dole strony można znaleźć linki do innych polskich baz udostępniających zbiory fotograficzne on-line.

– Nad Wirtualnym Muzeum Fotografii pracowaliśmy w Fundacji przez ostatnie dwa lata. Przeglądaliśmy zagraniczne i polskie portale, sprawdzaliśmy, co w nich podoba nam się, a co uważamy za niepotrzebne „fajerwerki”. Wyzwaniem było dostosowanie opracowanych już przez FAF zbiorów do nowej bazy – w końcu to praca, którą wykonaliśmy czasem niemal dziesięć lat temu! Ale udało się. Dziś w bazie mamy ponad 50 tysięcy zdjęć w tym skany wykonane wiele lat temu, obok tych z ostatniego roku. Digitalizacja i „otwieranie” archiwów on-line jest dla nas jednym z najważniejszych sposobów zachowania dziedzictwa fotograficznego, dlatego WMF jest tak istotne. Zależy nam, żeby odwiedzający Wirtualne Muzeum Fotografii zostali w nim na dłużej. Żeby czytali zamieszczane tam teksty, sprawdzali linki do innych, podobnych baz polskich fotografów i instytucji, ale przede wszystkim zachwycili się bogactwem fotografii udostępnianych on-line. Żeby stało się ono centrum wiedzy na temat polskiej fotografii w internecie. – powiedziała Karolina Puchała-Rojek, prezeska Fundacji Archeologia Fotografii.

– Korzystanie z Wirtualnego Muzeum Fotografii jest szybkie, wygodne i intuicyjne. WMF jest aplikacją SPA (Single Page Application), napisaną przy użyciu najnowszych technologii webowych. Podstawowy system wyszukiwania oparty jest o wyszukiwanie pełnotekstowe, uwzględniające odmianę słów i wspomagane możliwością filtrowania wyników. W ten sposób w łatwy sposób możemy dotrzeć do interesujących nas fotografii.
Na karcie obiektu, oprócz informacji o zdjęciu, znajdują się także tagi – nazywane tu indeksami i zaopatrzone w aktywne linki, pozwalające na łatwe wyświetlanie zdjęć „otagowanych” w ten sam sposób. Pod każdym zdjęciem pojawia się także lista powiązanych obiektów – tej samej serii, tego samego autora lub wykonanych w tym samym miejscu, która pozwala zgłębiać zbiory i odkryć nowe fotografie. – powiedział Maciej Turczyniak, specjalista technologiczny Wirtualnego Muzeum Fotografii.

Wszystkie zdjęcia zamieszczone w WMF można bezpłatnie i bez ograniczeń przeglądać, jednak ich publikowanie czy publiczne wyświetlanie wymaga odpowiednich licencji – w tym celu zachęcamy do kontaktu: fundacja@faf.org.pl.
Baza jest wciąż w fazie testów, wszystkich chętnych zapraszamy do podzielenia się swoimi uwagami pod adresem: fundacja@faf.org.pl

Partnerzy: Żydowski Instytut Historyczny, Fundacja dla Filmu i Fotografii, Stowarzyszenie Dokumentalistów “Droga”, Fundacja Pola Magnetyczne
Projekt graficzny: Syfon Studio
Programowanie: Maciej Turczyniak
Koncepcja: Maciej Turczyniak, Karolina Puchała-Rojek
oraz zespół FAF (Jan Anderman, Marta Szymańska, Marta Przybyło, Ewa Jadacka, Anna Hornik)
Promocja: Maja Sztenke, Steinke Communications

Projekt współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach wieloletniego programu Kultura Cyfrowa 2016.

Translate »