Bąkowski / Bosacki "1 i 2"

Wystawa wspólna Piotra Bosackiego i Janusza Bąkowskiego zbudowana jest wokół zagadnienia matematyczno – logicznego reżimu aplikowanego do działań artystycznych. Pretekstem do tej analizy stała się mało rozpoznana twórczość Bąkowskiego (1922-2005), w której wątek ten dominował. Artysta-samouk, który w krótkim czasie stał się rozpoznawalnym członkiem środowiska neoawangardy lat 70-tych, był zafascynowany relacją pozornego rygoru matematyki i przeciwstawianej mu swobody sztuki – w jego wielkoformatowych planszach fotograficznych oraz obiektach porządek ten zostaje odwrócony. Czytelna, realistyczna reprezentacja fotografii, rzeźby i malarstwa podlega dekompozycji, traci czytelność przez precyzyjne geometryczne podziały i matematyczne wyliczenia.
Druga odsłona projektu: 11 stycznia 2012, godzina 19.00

Wybranie jednego wątku, wokół którego budowana jest wystawa w galerii FAF pozwala spojrzeć na prace Bąkowskiego jak na próbę rozszyfrowania enigmy. Używany przez artystę kod staje się czytelny i bardziej dostępny, a jednocześnie zaczyna bić współczesnym rytmem. Echa tego rytmu są wyczuwalne w pracach Piotra Bosackiego, którego animacje stanowią element wystawy „1 i 2”. Również w nich, zbudowanych z mikroukładów, odnaleźć można tę samą precyzję i logikę.
Prezentowana w dwóch odsłonach „1” i „2” wystawa–spotkanie śledzi wątki podobieństwa w dziełach Janusza Bąkowskiego i Piotra Bosackiego, wzajemnej korelacji zarówno na poziomie wizualnym jak i logicznym. Na wystawie składają się szkice, schematy, a także finalne prace obu artystów.
Pierwsza odsłona tego artystycznego spotkania wyznacza jego reguły i buduje granice, po których poruszać się będzie w czasie drugiej odsłony Piotr Bosacki.

Wystawa realizowana jest w ramach cyklu „Żywe Archiwa” przygotowywanego przez Fundację Archeologia Fotografii. Cykl opiera się na dialogu współczesnych artystów z pracami artystów starszego pokolenia, których archiwami opiekuje się Fundacja.

Czytaj wywiad z Piotrem Bosackim

Kurator: Kuba Śwircz

Projekt Żywe archiwa jest finansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Wernisaż>>>

Translate »