Dłubak Soundsystem

Dłubak Soundsystem to niezwykły utwór, który jest dialogiem pomiędzy fotografiami klasyka polskiej neoawangardy Zbigniewa Dłubaka (1921-2005) a eksperymentalną muzyką współczesną wiolonczelisty Mikołaja Pałosza i saksofonisty Raya Dickat 'ego. Premiera tego oryginalnego, audiowizualnego utworu, stworzonego według koncepcji Mikołaja Pałosza, odbędzie się w ostatnim dniu festiwalu Warszawska Jesień29 września o godzinie 16.00 w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie.     

Setki fotografii Dłubaka z cyklu Gestykulacje (1970-1978), ułożone w sekwencje, tworzą wizualną warstwę dzieła – wielkoformatowe video zrealizowane przez Kuby Kossaka.
Narracja stworzona z obrazów dłoni i nagich korpusów, ich wzajemne relacje i przekształcenia stanowią wizualną partyturę dla muzyków.
Duetowi Pałosza i Dickaty’ego udało się stworzyć synergię pomiędzy obrazem a muzyką. Dwa systemy znaków – wizualnych i muzycznych – są ze sobą zespolone. Między dźwiękiem a obrazem nie zachodzą proste relacje, jak w przypadku ilustracji czy wizualizacji. Praca wiolonczelisty i saksofonisty to analityczne odczytanie serii i sekwencji obrazów – podobieństw, różnic, zależności – a nie muzyczna interpretacja ich treści. Muzyka Pałosza i Dickaty’ego jest także poszukiwaniem kompromisu między precyzyjnymi wytycznymi wynikającymi z tej wizualnej partytury, a nieskrępowanym żywiołem free improvisation.  

Koncepcja artystyczna – Mikołaj Pałosz biogram>>>    
Muzyka – Mikołaj Pałosz (wiolonczela), Ray Dickaty (saksofony) biogram >>>
Montaż i realizacja video – Kuba Kossak   biogram >>>
Czytaj o Zbigniewie Dłubaku>>>
Koordynatorka – Katarzyna Kucharska

Współorganizator: Galeria Muzyki CSW
Projekt współfinansuje Miasto St. Warszawa

 

Translate »